Bursztynowy Tampon

15 lutego 2014 para artystów Nina Kupniewska i Dario Dalessando dostali Nagrodę Główną w prestiżowym, międzynarodowym  konkursie Amberif Design Award 2014 za pracę przedstawiająca bursztynowy tampon. Tematem konkursu była Materia Prima (materia pierwotna), a bursztynowy tampon wygląda jakby był zrobiony z samej esencji życia. Praca wzbudziła sensację.

bursztynW Gdańsku od 10 lat - przy okazji Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii Amberif- odbywa się konkurs Amberif Design. Biorą w nim udział artyści, złotnicy z całego świata. Obok uznanych twórców, artystów-złotników i projektantów o znanych nazwiskach, swoje prace prezentują także młodzi designerzy. Międzynarodowe Jury ocenia prace za jakość i finezję wykonania, umiejętność pracy w bursztynie, wreszcie realizację tematu konkursu. W tym roku była to Materia Prima - materia pierwotna.

Jury w składzie: Kim Buck, Dania; Caroline Broadhead, Wielka Brytania;  Montserrat Lacomba, Hiszpania;  Anna Sado, Polska; Mariusz Gliwiński, Polska przyznało nagrodę główną Ninie  Kupniewskiej i Dario Dalessandro, za pracę przedstawiającą bursztynowy tampon.Idąc drogą skojarzeń: materia pierwotna - ziemia kobieta - bursztyn i jego właściwości lecznicze w tym antykrwotoczne - Nina i Dario zaprojektowali przepiękny bursztynowy tampon. 

W uzasadnieniu werdyktu czytamy: „Praca sugestywna i odważna – dowcipna, niewygodna, poważna, potencjalnie kontrowersyjna. Prowokuje do dyskusji o naszej postawie wobec miesiączkowania. W przeszłości uważano to za temat, o którym się nie mówi, coś wstydliwego, wręcz brudnego, pomimo że jest to zjawisko naturalne i zdrowe, wręcz podstawowe dla życia ludzkiego. Bursztyn, ukryty w ziemi przez wieki, również kojarzy się z czasem i tajemniczością procesów natury. Ukazanie tamponu za pomocą tak pięknego materiału może symbolizować pozytywne zmiany dotychczasowej postawy.”

 
Tytuł:

Nick:

Treść:

Tekst z obrazka:

CAPTCHA

Nienarodzona dziewczynka w połowie ciąży (waży wtedy ćwierć kilograma)– ma w swoich malutkich jajnikach 6 milionów komórek jajowych!

Wagina jest najczystszą przestrzenią kobiecego ciała, czystszą niż usta. Ma pH od 3,8 do 4,5, takie jak czerwone wino :-)

więcej o pieknie kobiecego ciała

  1. Recenzja Oskara Majdy
    7 skutecznych sposobów - recenzja Oskara Majdy"7 skutecznych sposobów na bolesne miesiączki, czyli jak przemienić ból w przyjemność " to według mnie obok „Tańca spirali” Starhawk najważniejsza książka, którą wydano w Polsce w 2016 roku. W odważny, bezpretensjonalny sposób poruszany jest w niej temat miesiączki, obłożonej w Polsce licznymi tabu, marginalizowanej, niejednokrotnie wyszydzanej. A przecież miesiączka jest ważną częścią życia każdej Polki i każdego Polaka. Nasze matki, siostry, żony, partnerki, koleżanki z pracy wszystkie miesiączkują, nawet jeśli większość z nich dokłada wszelkich starań, żeby ten aspekt ich życia pozostał niezauważalny, ukryty. Natalia Miłuńska, która od 18 lat zajmuje  się badaniem cyklu menstruacyjnego i pracuje w tym kontekście z kobietami stawia w swojej książce kilka ważkich tez. Według niej miesiączka nie musi być bolesnym, traumatycznym, doświadczeniem a praca z własnym cyklem menstruacyjnym może pozwolić każdej kobiecie nawiązać kontakt z jej własnym ciałem, jej kobiecością i całym związanym z nimi ogromnym potencjałem.
  2. Recenzja Izy Dziugieł
    Recenzja Izy Dziugieł Jej Wysokość Miesiączka Kochana Kobieto! Jeśli masz przeczytać jedną książkę w tym roku albo w następnym, to niech będzie ta. Ok? Zrób to z szacunku do siebie, bo na taki Ty i Twoje ciało zasługujecie!
  3. Recenzja Magdaleny z krag-kobiet.pl
    Mieszkanie było nieposprzątane, naczynia nieumyte, czytałam!Piękna, ważna i potrzebna książka, która dla wielu kobiet może być pierwszym albo kolejnym krokiem w kierunku większej akceptacji siebie, miłości do swojego ciała, zrozumienia cyklu, szacunku dla kobiecości.