W zgodzie z moim rytmem

Czy znasz swój rytm? Czy umiesz z nim współpracować? Wiesz, na kiedy zaplanować tysiąc spotkań i działań, kiedy odpuścić, pójść na spacer, odpocząć? Kobiece ciało ma niezwykły związek z kosmosem, z jego rytmami, dlatego może być dla nas bezcenną przewodniczką. Ja daję się jej prowadzić już od kilku lat.

Kiedy rozmawiam z kobietami, często mądrymi i świadomymi, odnoszę wrażenie, że postrzegają miesiączkę jako odosobnione wydarzenie. A przecież jest ona częścią cyklu, który wiruje w naszym ciele nieprzerwanie przez 30-40 lat!

Nic dziwnego zresztą, że kobiety nie myślą zbyt wiele o swoim miesięcznym cyklu (chyba że bardzo chcą/nie chcą zajść w ciążę) – nikt nas nie uczył, że ciało jest mądre, że wiele możemy od niego wziąć i wiele się nauczyć. Że procesy, które w nim zachodzą mają swój sens i wartość.

Jaka jest zatem wartość kobiecego cyklu? Jak – tak naprawdę – on przebiega?

Cykl miesięczny obejmuje całe ciało i psyche kobiety. Jest mądrym rytmem, który możemy poznać i zacząć z nim współpracować. A wtedy nasze życie stanie się o wiele prostsze.

naya

 

2 ważne prawdy o cyklu

1. Cykl obejmuje całe twoje ciało


Nie tylko macica i jajniki, ale też układ hormonalny, a dzięki niemu całe nasze ciało „tańczy w rytmie księżyca”, czyli przechodzi przez cykliczne zmiany.

Po miesiączce wiele kobiet doświadcza wzrostu energii i chęci działania. Wraz z rosnącym i dojrzewającym jajem ta energia rośnie i w czasie owulacji, kiedy małe słońce – komórka jajowa - rodzi się z jajnika, niektóre kobiety doświadczają wybuchu, eksplozji energii. Czasem śnią im się wybuchy, wulkany albo pociągi czy samochody jadące z zawrotną prędkością. Biorą się za sto spraw na raz, pracują bez wytchnienia, a robota wręcz pali im się w rękach. Niektóre właśnie wtedy mają szczególną ochotę na seks.

Po owulacji  następuje stopniowy spadek energii i sił witalnych. Tydzień przed miesiączką to czas, kiedy wewnętrzna wyściółka macicy jest coraz grubsza – gromadzi substancje odżywcze, żeby karmić nimi ewentualne dziecko do czasu powstania łożyska. Proces ten kosztuje nasze ciało sporo energii. Dlatego przed miesiączką kobiety mogą mieć mniej ochoty i siły na pracę i potrzebować coraz więcej odpoczynku i relaksu.

Miesiączka  to czas uwolnienia energii zatrzymanej w ciele. Przez pierwszy dzień (bądź dwa) macica intensywnie zrzuca wewnętrzną skórę – i jest bardzo wrażliwa na wszelkie bodźce z zewnątrz. A wraz z nią całe ciało jest mniej odporne na hałas, stres czy zimno. Dlatego dwa pierwsze dni miesiączki większość kobiet najchętniej spędziłaby pod kocem, ewentualnie na spacerze bądź na spotkaniu z przyjaciółką.

2. cykl obejmuje też twoją psychikę

Kiedy ciało przechodzi cykliczne zamiany nasza psyche też włącza się w ten proces. Spadek i przypływ energii mają wpływ na to, jak się czujemy i na co mamy ochotę, czego potrzebujemy.

Po miesiączce  możemy doświadczać uczucia lekkości, nowego początku, ciekawości świata, rosnącej wiary w siebie i chęci do działania. W okolicach owulacji – przypływu energii, możemy zatem zachowywać się wtedy bardziej ekstrawertycznie, dążyć do spotkań z ludźmi, nawiązywać nowe znajomości.

Tydzień przed miesiączką  to czas, kiedy kumulują się w nas emocje i uczucia z całego miesiąca. To moment, żeby dać sobie czas i zadać pytanie: jak się czuję? Czy coś w ciągu mijającego miesiąca mnie zdenerwowało? Zasmuciło? Czy potrzebuję się komuś zwierzyć, wyrazić uczucia? Czy czegoś mam dość, czegoś się boję?

Jeśli wejdziemy w kontakt z naszymi uczuciami i emocjami, nie będą musiały pojawiać się w postaci niewyjaśnionego płaczu, ogólnej nadwrażliwości czy poirytowania – mówiąc krótko PMS-u. Nasze uczucia nigdy nie są „niewyjaśnione” albo „irracjonalne”. Kiedy ich na bieżąco nie czujemy i nie wyrażamy, gromadzą się tak samo, jak wyściółka macicy i domagają się ujścia. To bardzo ważne, żebyśmy zrozumiały, że tak samo jak nasza macica, także nasza psychika chce raz w miesiącu zrobić miejsce na nowe. Czas przed miesiączką to taki moment na psychiczne porządki, oczyszczenie atmosfery.

Miesiączka to moment uwolnienia  – krwi, napięć, tego wszystkiego, co się nagromadziło. Pierwszy dzień lub dwa dni miesiączki to czas wielkiej delikatności i ciała, i uczuć. Potrzebujemy wtedy być dla siebie szczególnie troskliwe i z miłością traktować siebie: ciało i psychikę. Powinnyśmy karmić się dobrym jedzeniem, zrelaksować się, nie wymagać od siebie aktywności, na którą nie mamy ochoty.

Miesiączka zaprasza kobiety do środka, do kontaktu ze sobą i niezwykłymi światami, które są w nas. Miesiączka to nie tylko czas przemijania tego, co się nagromadziło, ale przede wszystkim czas inspiracji, szukania dalszej drogi, określania kierunku na cały następny miesiąc. Także tworzenia – pisania, malowania, tańczenia. Czas, kiedy możemy tworzyć, ale nie moment na ciężką pracę.

 
Tytuł:

Nick:

Treść:

Tekst z obrazka:

CAPTCHA

Nienarodzona dziewczynka w połowie ciąży (waży wtedy ćwierć kilograma)– ma w swoich malutkich jajnikach 6 milionów komórek jajowych!

Wagina jest najczystszą przestrzenią kobiecego ciała, czystszą niż usta. Ma pH od 3,8 do 4,5, takie jak czerwone wino :-)

więcej o pieknie kobiecego ciała

  1. Recenzja Oskara Majdy
    7 skutecznych sposobów - recenzja Oskara Majdy"7 skutecznych sposobów na bolesne miesiączki, czyli jak przemienić ból w przyjemność " to według mnie obok „Tańca spirali” Starhawk najważniejsza książka, którą wydano w Polsce w 2016 roku. W odważny, bezpretensjonalny sposób poruszany jest w niej temat miesiączki, obłożonej w Polsce licznymi tabu, marginalizowanej, niejednokrotnie wyszydzanej. A przecież miesiączka jest ważną częścią życia każdej Polki i każdego Polaka. Nasze matki, siostry, żony, partnerki, koleżanki z pracy wszystkie miesiączkują, nawet jeśli większość z nich dokłada wszelkich starań, żeby ten aspekt ich życia pozostał niezauważalny, ukryty. Natalia Miłuńska, która od 18 lat zajmuje  się badaniem cyklu menstruacyjnego i pracuje w tym kontekście z kobietami stawia w swojej książce kilka ważkich tez. Według niej miesiączka nie musi być bolesnym, traumatycznym, doświadczeniem a praca z własnym cyklem menstruacyjnym może pozwolić każdej kobiecie nawiązać kontakt z jej własnym ciałem, jej kobiecością i całym związanym z nimi ogromnym potencjałem.
  2. Recenzja Izy Dziugieł
    Recenzja Izy Dziugieł Jej Wysokość Miesiączka Kochana Kobieto! Jeśli masz przeczytać jedną książkę w tym roku albo w następnym, to niech będzie ta. Ok? Zrób to z szacunku do siebie, bo na taki Ty i Twoje ciało zasługujecie!
  3. Recenzja Magdaleny z krag-kobiet.pl
    Mieszkanie było nieposprzątane, naczynia nieumyte, czytałam!Piękna, ważna i potrzebna książka, która dla wielu kobiet może być pierwszym albo kolejnym krokiem w kierunku większej akceptacji siebie, miłości do swojego ciała, zrozumienia cyklu, szacunku dla kobiecości. 
Nick lub email:

Treść: