Kampania Bezpieczny Fotel

Trwa  kampania na rzecz dobrej opieki ginekologicznej "Bezpieczny fotel". W ramach kampanii uruchomiono internetową ankietę pod adresem www.przyjaznygin.pl, w której anonimowo można opisać swoje doświadczenia z wizyt u ginekologów i ginekolożek i związane z nimi oczekiwania. Organizatorki/rzy zachęcają do udziału w niej wszystkie kobiety. Na podstawie badania powstanie raport, który trafi m.in. do Ministerstwa Zdrowia.

Wizyta u ginekologa to intymna sprawa. Jeśli podczas pierwszej wizyty czułyśmy się niekomfortowo, może nas to trwale zniechęcić do regularnych badań.  Celem kampanii Grupy Edukatorów Seksualnych PONTON oraz Kampanii Przeciw Homofobii (KPH) jest poprawa jakości usług świadczonych przez ginekologów, szczególnie w kontakcie z nastolatkami, kobietami niepełnosprawnymi oraz osobami homoseksualnymi i transpłciowymi. 

fotel

W ramach kampanii uruchomiono internetową ankietę, w której anonimowo można opisać swoje doświadczenia z wizyt u ginekologów i związane z nimi oczekiwania. Organizatorzy zachęcają do udziału w niej wszystkie kobiety (jest dostępna na stronie www.przyjaznygin.pl).  Na jej podstawie powstanie raport, który trafi m.in. do Ministerstwa Zdrowia.

Portal Naya objął matronatem honorowym Kampanię Bezpieczny fotel. Do redakcji portalu często piszą kobiety, które pytają jaką lekarkę możemy im polecić w ich miejscowości – mówi Natalia Miłuńska, twórczyni portalu. – Dla kobiet to szczególnie ważne, byśmy podczas wizyty u ginekolożki mogły czuć się bezpieczne, że uszanuje naszą prywatność, a także będzie kompetentna. Marzy mi się lista lekarek godnych polecenia, szczególnie brak informacji o holistycznych ginekolożkach. A takie podejście jest bardzo ważne przy wszelkich zaburzeniach cyklu, pms-ie, bolesnych miesiączkach. Te zdrowotne problemy są często psychosomatyczne, a skuteczne (a nie tylko objawowe) leczenie wymaga również zmiany diety, jak i nastawienia do cyklu i ciała.

Koordynatorka akcji, Małgorzata Kot z Grupy PONTON zaznaczyła, że z doświadczeń Grupy oraz Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny (przy której działa PONTON) wynika, że lekarze/lekarki często niewłaściwie odnoszą się do pacjentek, komentują ich życiowe wybory i decyzje, zadają nietaktowne pytania.

 Dr Tomasz Leonowicz, ginekolog zaangażowany w kampanię, nie ukrywał, że podstawowym problemem jest brak edukacji - zarówno w szkołach, na uczelniach medycznych, jak i w domach – o tym, jak uszanować różne style życia i wybory dokonywane przez pacjentki.  Według niego lekarz /lekarka ginekolog powinien cechować się szczególną delikatnością i zrobić wszystko, by wizyta nie była stresująca dla pacjentki.

 Podkreślił, że pierwszy kontakt z ginekologiem jest szczególnie ważny, bo wpływa na to, jak kobieta będzie postrzegać kolejne w dorosłym życiu: jako zło konieczne, którego lepiej unikać, czy jak wizyty u każdego innego lekarza. Jak dodał, z różnych badań wynika, że 60-90 proc. kobiet pojawia się u ginekologa tylko wtedy, gdy występuje problem zdrowotny, co oznacza, że całkowicie zaniedbują profilaktykę, a 30-60 proc. pacjentek nie lubi tych wizyt i uznaje je za krępujące.

 Leonowicz zwrócił uwagę, że sytuację młodych dziewcząt dodatkowo komplikują przepisy - choć prawo zezwala na współżycie seksualne od 15 lat, dopiero 16-latki mogą współdecydować o swoim leczeniu, a samodzielne decyzje podejmować mogą po ukończeniu 18 lat. Tymczasem wiele dziewcząt boi się mówić o wizycie u ginekologa rodzicom, mają zatem ograniczony dostęp do antykoncepcji i poradnictwa w dziedzinie zdrowia seksualnego.

W trudnym położeniu są również pacjentki z niepełnosprawnościami. Jak podkreślił dr. Leonowicz, wiele gabinetów nie jest przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo (brak foteli, podjazdów itp.), większość lekarzy nie umie też ich badać, ponieważ - jak zaznaczył - wymaga to szczególnych umiejętności.

Wypełnij ankietę – zajmie ci to 10 minut www.przyjaznygin.pl

Podziel się swoją wiedzą i doświadczeniem -  czy nasz ginekolożki, które polecasz? Ginekolożki holistyczne? Może razem stworzymy listę lekarek godnych polecenia?

Pisz na Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 
Tytuł:

Nick:

Treść:

Tekst z obrazka:

CAPTCHA

Nienarodzona dziewczynka w połowie ciąży (waży wtedy ćwierć kilograma)– ma w swoich malutkich jajnikach 6 milionów komórek jajowych!

Wagina jest najczystszą przestrzenią kobiecego ciała, czystszą niż usta. Ma pH od 3,8 do 4,5, takie jak czerwone wino :-)

więcej o pieknie kobiecego ciała

  1. Recenzja Oskara Majdy
    7 skutecznych sposobów - recenzja Oskara Majdy"7 skutecznych sposobów na bolesne miesiączki, czyli jak przemienić ból w przyjemność " to według mnie obok „Tańca spirali” Starhawk najważniejsza książka, którą wydano w Polsce w 2016 roku. W odważny, bezpretensjonalny sposób poruszany jest w niej temat miesiączki, obłożonej w Polsce licznymi tabu, marginalizowanej, niejednokrotnie wyszydzanej. A przecież miesiączka jest ważną częścią życia każdej Polki i każdego Polaka. Nasze matki, siostry, żony, partnerki, koleżanki z pracy wszystkie miesiączkują, nawet jeśli większość z nich dokłada wszelkich starań, żeby ten aspekt ich życia pozostał niezauważalny, ukryty. Natalia Miłuńska, która od 18 lat zajmuje  się badaniem cyklu menstruacyjnego i pracuje w tym kontekście z kobietami stawia w swojej książce kilka ważkich tez. Według niej miesiączka nie musi być bolesnym, traumatycznym, doświadczeniem a praca z własnym cyklem menstruacyjnym może pozwolić każdej kobiecie nawiązać kontakt z jej własnym ciałem, jej kobiecością i całym związanym z nimi ogromnym potencjałem.
  2. Recenzja Izy Dziugieł
    Recenzja Izy Dziugieł Jej Wysokość Miesiączka Kochana Kobieto! Jeśli masz przeczytać jedną książkę w tym roku albo w następnym, to niech będzie ta. Ok? Zrób to z szacunku do siebie, bo na taki Ty i Twoje ciało zasługujecie!
  3. Recenzja Magdaleny z krag-kobiet.pl
    Mieszkanie było nieposprzątane, naczynia nieumyte, czytałam!Piękna, ważna i potrzebna książka, która dla wielu kobiet może być pierwszym albo kolejnym krokiem w kierunku większej akceptacji siebie, miłości do swojego ciała, zrozumienia cyklu, szacunku dla kobiecości.