Jak zadbać o cykl i ciało według medycyny chińskiej

Dieta dobra dla cyklu – druga rozmowa z Kasią Jaszczyk-Górską.

Tym razem chciałabym, żebyśmy porozmawiały o tym, jak medycyna chińska widzi cykl kobiety i jakie konkretne rady daje nam, aby nasz cykl był przyjemny i regularny. Zacznijmy może od tego, jak starożytni Chińczycy widzieli ciało i fizjologię kobiety.

Fizjologia kobiety w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej jest ściśle związana z Krwią i z Wątrobą. Według taoistycznych podstaw medycyny chińskiej wszystkie zjawiska zachodzące w naturze, a zatem i w organizmie człowieka można wyjaśnić przy pomocy teorii Yin i Yang. Teoria ta wyjaśnia wszystkie występujące we wszechświecie i w ciele człowieka  zjawiska poprzez dwie z jednej strony przeciwstawne, a z drugiej uzupełniające się jakości, siły, które znajdują się w nieustannym procesie przemiany. Yin przechodzi w Yang, a Yang w Yin. Yang nie może istnieć bez Yin, a Yin bez Yang. Aspekt Yin jest związany z materią, substancją, a Yang z energią. Kobiety przynależą bardziej do Yin, a mężczyźni do Yang. Krew także należy do aspektu Yin ciała – jest zatem szczególnie związana z kobiecością. Dodatkowo jej comiesięczna utrata sprawia, że odbudowa i prawidłowa ilość krwi jest bardzo istotna w fizjologii kobiet.

Z kolei bardzo ważna rola Wątroby w fizjologii kobiet wynika z jej dwóch głównych funkcji według medycyny chińskiej: przechowywania Krwi i zapewnienia swobodnego przepływu Qi (energii) w organizmie. W medycynie chińskiej narządy są postrzegane szerzej niż w zachodniej medycynie. Tak więc wątroba to znany nam z anatomii narząd, ale także jego meridian, czyli kanał energetyczny i funkcje jakie spełnia w organizmie.

 Dlaczego tak ważny jest swobodny przepływ energii Qi w ciele? I jaki ma to związek z miesiączką?

W cyklu miesiączkowym można wyróżnić 4 fazy i powinny być one brane pod uwagę w leczeniu kobiety według medycyny chińskiej. Faza pierwsza to faza krwawienia miesiączkowego, podczas której najistotniejszy jest swobodny wypływ krwi. Faza 2 rozpoczyna się 7-go dnia od rozpoczęcia miesiączki i wówczas najistotniejsza jest odbudowa krwi. Owulacja to czas przekształcenia Yin w Yang, czyli w 3 fazie najważniejsze jest wzmacnianie energii Yang. Mówimy o ogrzaniu Yang, bo aspekt Yang w ciele jest związany z ciepłem. Natomiast faza 4-przed miesiączką- to czas, w którym krew musi zostać wysłana przez energię Qi do macicy i wówczas najistotniejsza jest  prawidłowa praca wątroby czyli zapewnienie swobodnego przepływu Qi i krwi, aby miesiączka mogła rozpocząć się w odpowiednim czasie i bez nieprzyjemnych objawów.

Te 4 fazy warto uwzględnić w prawidłowej diecie, aby wspomóc organizm. Najistotniejsze jest, aby nie zakłócać swobodnego przepływu Qi przed miesiączką, swobodnego wypływu krwi w jej trakcie i zadbać o odżywienie krwi po miesiączce.

Co to oznacza? W jaki sposób możemy wspomagać przepływ energii przed miesiączką? jak możemy zakłócać swobodny wypływ Krwi w trakcie menstruacji?

Przed miesiączką i w czasie jej trwania szczególnie korzystne jest jedzenie gotowanych potraw z warzyw i zbóż pełnoziarnistych neutralnych termicznie  (termiczne właściwości produktów można odnaleźć w tabelach dołączanych do książek o Kuchni Pięciu Przemian lub w tabeli produktów na mojej stronie internetowej. Dodatkowo należy uwzględnić fakt, że różne sposoby przygotowywania posiłków także wpływają na ich termikę, najbardziej zrównoważone, czyli neutralne jest gotowanie w małej ilości wody lub wody i tłuszczu).

Przed miesiączką i w czasie jej trwania dobrze jest ograniczyć:

potrawy surowe i ochładzające, takie jak zimna woda, soki, lody, surowe owoce, a szczególnie owoce tropikalne, sałaty.

potrawy pikantne – są bardzo ogrzewające

smak kwaśny – bo wzmaga zastój Qi (owoce cytrusowe i inne kwaśne, jogurty, ocet, marynaty, kiszona kapusta, kwaśne zupy jak pomidorowa, ogórkowa, żurek, kapuśniak)

używki:  kawa, czarna i zielona herbata, alkohol;

słodycze

Wiem, że często kobiety mają przed miesiączką lub w trakcie chęć na kawałek czekolady. Czy to znaczy, że brakuje nam magnezu, czy jakichś innych składników? Mówisz o ograniczeniu – czy to znaczy, że możemy sobie pozwolić co jakiś czas na produkt z powyższej listy?

Tu jest mowa o zaleceniach tuż przed i w trakcie miesiączki. Oczywiście dla niektórych są to zalecenia na co dzień. Zależy od pacjentki.

A co w przypadku dodatkowych objawów przed miesiączką, takich jak napięcie w ciele, podenerwowanie, bolesność piersi?

W przypadku napięcia przedmiesiączkowego poza prawidłową dietą tydzień przed miesiączką można pić napar przygotowany z 3 ziół:

krwawnik, jasnota biała, nagietek – po 1 łyżeczce każdego z ziół na szklankę

lub pojedyncze zioła: nagietek, krwawnik, melisa.

Wiem, że świetny jest też arcydzięgiel, który rozkurcza mięśnie i reguluje krwawienie. A jak po miesiączce możemy zadbać o naszą krew?

Po zakończeniu miesiączki korzystne jest zadbanie o odżywienie krwi. Służą temu następujące produkty: daktyle, rodzynki, Gou Qi Zi (suszone owoce liczi), sezam szczególnie czarny, wszystkie warzywa o smaku słodkim wzmacniające śledzionę – marchew, ziemniaki, dynia, koper włoski, buraki, bardzo ważna jest kapusta i buliony warzywne albo rosoły z kurczaka długo gotowane, jajka, szpinak.

Poza tym wymienione produkty będą służyły kobietom, które obserwują u siebie takie objawy jak: duża wrażliwość oczu na światło, suchość oczu, łamliwe i rozdwajające się paznokcie, cienkie i łamliwe włosy, blada twarz i usta, częste skurcze mięśni, skąpe miesiączki i nieregularne – raz się opóźniają, a innym razem pojawiają się za wcześnie. Są to objawy związane z  niedoborem Krwi.

Skąd, zdaniem medycyny chińskiej, biorą się zaburzenia cyklu?

Qi i Krew Wątroby są wzajemnie zależne od siebie – jeśli mamy za mało energii życiowej, to nie może ona prawidłowo poruszać krwi, aby przygotować miesiączkę. Gdy Qi ulegnie zastojowi (zablokowaniu) przed miesiączką spowoduje to zespół dolegliwości przedmiesiączkowych oraz opóźniające się miesiączki.  

Chciałabym podkreślić, że w medycynie chińskiej zawsze stawiamy indywidualną diagnozę i w oparciu o nią zalecamy leczenie. Mówiąc ogólnie można podać podstawowe mechanizmy powstawania zaburzeń miesiączkowych:

-         niedobór krwi (miesiączki skąpe, cykl skrócony lub wydłużony)

-         gorąco krwi (miesiączki są wówczas bardzo obfite, a cykle krótsze)

-         niedobór Qi – wówczas Qi nie może utrzymać krwi w naczyniach, miesiączki będą obfite, a pomiędzy nimi może występować plamienie

-         zastój Qi – w tym przypadku wystąpią objawy przedmiesiączkowe jak rozpieranie w piersiach, dyskomfort w klatce piersiowej, rozdrażnienie, wzdychanie,  miesiączki mogą być nieregularne a ich obfitość zmienna

-         wyziębienie– cykl będzie wydłużony lub wręcz brak miesiączek, miesiączka skąpa i bolesna, krew ciemna, ból brzucha, który łagodnieje pod wpływem ciepłego okładu

Jak możemy tym zaburzeniom zaradzić?

Tak jak powiedziałam w poprzednim pytaniu trzeba postawić indywidualna diagnozę, jeśli chcemy mówić o leczeniu. Inne będą zalecenia dla kobiety, której dolegliwości wiążą się z zimnem, a zupełnie inne dla tej, której objawy sa związane np.: z gorącem krwi.

To, co mogę polecić ogólnie dla każdej kobiety to działania profilaktyczne:

- właściwa dieta

- oszczędzanie się przed i w trakcie miesiączki

-         znalezienie sfery życia, która pozwala nam na wyrażenie siebie, swojej kreatywności – jest to tym ważniejsze, jeśli tkwimy we frustrującej pracy lub związku. Dbanie o rozwój własnej kreatywności wspiera wątrobę w jej podstawowej funkcji – zapewnienia swobodnego przepływu Qi. Również z tego powodu bardzo zalecany dla kobiet jest taniec, w którym porusza się biodrami i który wzmacnia i reguluje przepływ energii.

Z tego wynikałoby, że aby nasz cykl był regularny, a ciało szczęśliwe potrzebujemy realizować nasz twórczy potencjał, potrzebujemy działać, ale też znajdować regularnie czas na odpoczynek i regenerację. W wielu rdzennych kulturach przechowało się przekonanie, że kobiety powinny twórczo działać w czasie pełni – kiedy mają owulację a odpoczywać i zarazem czerpać inspiracje do działania podczas miesiączki właśnie. To chyba podobna idea, prawda?

W zasadzie tak.. Kobieta, która potrafi się trochę wycofać z aktywności na czas miesiączki czerpie w tym czasie inspirację do działania w czasie po niej aż do owulacji.

Kolejna ważna kwestia to praca nad uzdrowieniem swoich relacji w związku, z rodziną. Jak wspomniałam na początku kobieta jest bardziej związana z aspektem Yin i bardzo ważne są dla niej relacje w rodzinie. Poczucie niespełnienia w relacjach z najbliższymi jest przyczyną frustracji, która prędzej czy później przejawi się w problemach z miesiączką.

To bardzo ciekawe, co mówisz o emocjach. Na podstawie mojej pracy z kobietami mogę powiedzieć, że jedną z głównych przyczyn zaburzeń miesiączkowych, w szczególności bolesnych i opóźniających się miesiączek są zablokowane emocje. Często wynikające z przykrych doświadczeń związanych z pierwszą miesiączką, ale nie tylko.

Tak, emocje mogą być takim samym czynnikiem chorobotwórczym jak czynniki zewnętrzne. W medycynie chińskiej mówimy o 7 emocjach, są nimi: gniew, strach, przerażenie, nadmierne rozmyślanie, smutek, melancholia i radość. Każda z nich ma wpływ na krążenie Qi. Jeśli towarzyszy nam przez dłuższy czas to na pewno spowoduje zaburzenia w przepływie Qi, a to w konsekwencji wpłynie na krążenie krwi. A więc na tym tle jak najbardziej mogą pojawić się zaburzenia miesiączkowania jak np.: zablokowanie miesiączki, jej opóźnienie, bardzo obfite krwawienie, nasilone objawy napięcia przed miesiączką itd.

Na koniec dobra wiadomość i jak najbardziej w zasięgu własnych możliwości każdej z nas. Radość jest tą emocją, która utrzymuje Qi w harmonii i pozwala jej swobodnie krążyć. Jeśli zapanowanie nad pozostałymi dysharmoniami wydaje nam się nie takie łatwe do wyeliminowania to dbajmy o zrównoważenie ich  przez to, aby w naszym życiu obecna była radość. Uczmy cieszyć się życiem!

To bardzo przyjemne zalecenie. Dziękuję za rozmowę.

 
Tytuł:

Nick:

Treść:

Tekst z obrazka:

CAPTCHA

Nienarodzona dziewczynka w połowie ciąży (waży wtedy ćwierć kilograma)– ma w swoich malutkich jajnikach 6 milionów komórek jajowych!

Wagina jest najczystszą przestrzenią kobiecego ciała, czystszą niż usta. Ma pH od 3,8 do 4,5, takie jak czerwone wino :-)

więcej o pieknie kobiecego ciała

  1. Recenzja Oskara Majdy
    7 skutecznych sposobów - recenzja Oskara Majdy"7 skutecznych sposobów na bolesne miesiączki, czyli jak przemienić ból w przyjemność " to według mnie obok „Tańca spirali” Starhawk najważniejsza książka, którą wydano w Polsce w 2016 roku. W odważny, bezpretensjonalny sposób poruszany jest w niej temat miesiączki, obłożonej w Polsce licznymi tabu, marginalizowanej, niejednokrotnie wyszydzanej. A przecież miesiączka jest ważną częścią życia każdej Polki i każdego Polaka. Nasze matki, siostry, żony, partnerki, koleżanki z pracy wszystkie miesiączkują, nawet jeśli większość z nich dokłada wszelkich starań, żeby ten aspekt ich życia pozostał niezauważalny, ukryty. Natalia Miłuńska, która od 18 lat zajmuje  się badaniem cyklu menstruacyjnego i pracuje w tym kontekście z kobietami stawia w swojej książce kilka ważkich tez. Według niej miesiączka nie musi być bolesnym, traumatycznym, doświadczeniem a praca z własnym cyklem menstruacyjnym może pozwolić każdej kobiecie nawiązać kontakt z jej własnym ciałem, jej kobiecością i całym związanym z nimi ogromnym potencjałem.
  2. Recenzja Izy Dziugieł
    Recenzja Izy Dziugieł Jej Wysokość Miesiączka Kochana Kobieto! Jeśli masz przeczytać jedną książkę w tym roku albo w następnym, to niech będzie ta. Ok? Zrób to z szacunku do siebie, bo na taki Ty i Twoje ciało zasługujecie!
  3. Recenzja Magdaleny z krag-kobiet.pl
    Mieszkanie było nieposprzątane, naczynia nieumyte, czytałam!Piękna, ważna i potrzebna książka, która dla wielu kobiet może być pierwszym albo kolejnym krokiem w kierunku większej akceptacji siebie, miłości do swojego ciała, zrozumienia cyklu, szacunku dla kobiecości. 
Nick lub email:

Treść: