Przyczyny bólu miesiączkowego
Są kobiety, które nie wiedzą, co to ból miesiączkowy. Niestety, ponad 60% z nas regularnie doznaje silnego bólu miesiączkowego. Są to bóle w okolicy krzyżowej, w podbrzuszu, jak też bolesne skurcze macicy. Ból może pojawiać się już na kilka dni przed miesiączką, a także w jej trakcie.
Mam też dobrą wiadomość: Miesiączka nie musi boleć. Jeśli masz bolesne miesiączki –możesz zrobić z tym o wiele więcej niż zakup środków przeciwbólowych kolejnej generacji. Możesz to zmienić.
By to zrobić, trzeba najpierw zrozumieć skąd bierze się ból...

Przyczyny bólu miesiączkowego:
• Niewłaściwa dieta.
Jeśli jemy za dużo cukru, produktów z białej mąki, dużo wysoko przetworzonej żywności nasza podatność na bóle miesiączkowe wzrasta. Główni winowajcy to wysoko przetworzony nabiał (żegnajcie, słodkie jogurciki) oraz napoje gazowane. No i brak ciepłych posiłków. Kiedy dostarczamy naszemu ciału za dużo przetworzonego nabiału, mięsa i cukru wzrasta nam we krwi poziom prostalglandyny F2alfa – hormonu wywołującego skurcze macicy. Stąd bóle.

• Życie w pędzie i stresie Poziom tego hormonu - prostalglandyny F2alfa - wzrasta również w wyniku stresu. Dlatego jeśli niewłaściwie się odżywiamy, a do tego żyjemy w pędzie i stresie szansa, że nasze miesiączki będą bolesne jest bardzo wysoka.

• Choroby Ból podczas miesiączki mogą powodować choroby, takie jak mięśniaki macicy, endometrioza (przerost wyściółki macicy), stany zapalne i infekcje. Dlatego jeśli cierpimy na intensywne bóle miesiączkowe a także zaobserwujemy u siebie pieczenie waginy, upławy w dziwnych kolorach (zielone, żółte) powinnyśmy udać się do lekarza.

• Wiek i anatomia. Niektóre kobiety „z natury” mają wąską, zaciśniętą szyjkę macicy, co może utrudniać odpływ krwi menstruacyjnej. Macica musi mocniej kurczyć się wypychając krew, co może powodować ból. U wielu kobiet po naturalnym porodzie szyjka macicy jest rozciągnięta, dzięki czemu krew może swobodnie wypływać i ból znika.

• Negatywne nastawienie do ciała i miesiączki. Jak pokazują badania niezależnych amerykańskich badaczek, a także doświadczenie wielu kobiet na świecie niechęć do własnego ciała, a przede wszystkim do miesiączki jest jedną z głównych przyczyn bólu miesiączkowego. U kobiet, które zmieniły swoje podejście i przestały traktować miesiączkę jako porażkę ból miesiączkowy osłabł a nawet całkiem zanikł.

• Forsowanie ciała.
Przez 2 pierwsze dni miesiączki macica złuszcza swoją wewnętrzna skórę jak wąż. To wymaga od niej wysiłku i koncentracji, jest wtedy bardzo delikatna i wrażliwa. Forsowanie ciała, intensywny wysiłek fizyczny, praca, szczególnie podczas dwóch pierwszych dni okresu prowadzą do bólów miesiączkowych.
 
Tytuł:

Nick:

Treść:

Tekst z obrazka:

CAPTCHA
 
Bez lekówzwiń wypowiedź
Dodany: 2011-05-30 11:24:01  Dodała: Anna
Wśród niefarmakologicznych sposobów na bóle miesiączkowe warto rozważyć leczenie prądami TENS, np. za pomocą aparatu OVA. zwiń wypowiedź  
Bez lekówrozwiń wypowiedź
Dodany: 2011-05-30 11:24:01  Dodała: Anna
Wśród niefarmakologicznych sposobów na bóle miesiączkowe warto rozważyć leczenie prądami TENS, np. za pomocą aparatu OVA. rozwiń wypowiedź  

Nienarodzona dziewczynka w połowie ciąży (waży wtedy ćwierć kilograma)– ma w swoich malutkich jajnikach 6 milionów komórek jajowych!

Wagina jest najczystszą przestrzenią kobiecego ciała, czystszą niż usta. Ma pH od 3,8 do 4,5, takie jak czerwone wino :-)

więcej o pieknie kobiecego ciała

  1. Recenzja Oskara Majdy
    7 skutecznych sposobów - recenzja Oskara Majdy"7 skutecznych sposobów na bolesne miesiączki, czyli jak przemienić ból w przyjemność " to według mnie obok „Tańca spirali” Starhawk najważniejsza książka, którą wydano w Polsce w 2016 roku. W odważny, bezpretensjonalny sposób poruszany jest w niej temat miesiączki, obłożonej w Polsce licznymi tabu, marginalizowanej, niejednokrotnie wyszydzanej. A przecież miesiączka jest ważną częścią życia każdej Polki i każdego Polaka. Nasze matki, siostry, żony, partnerki, koleżanki z pracy wszystkie miesiączkują, nawet jeśli większość z nich dokłada wszelkich starań, żeby ten aspekt ich życia pozostał niezauważalny, ukryty. Natalia Miłuńska, która od 18 lat zajmuje  się badaniem cyklu menstruacyjnego i pracuje w tym kontekście z kobietami stawia w swojej książce kilka ważkich tez. Według niej miesiączka nie musi być bolesnym, traumatycznym, doświadczeniem a praca z własnym cyklem menstruacyjnym może pozwolić każdej kobiecie nawiązać kontakt z jej własnym ciałem, jej kobiecością i całym związanym z nimi ogromnym potencjałem.
  2. Recenzja Izy Dziugieł
    Recenzja Izy Dziugieł Jej Wysokość Miesiączka Kochana Kobieto! Jeśli masz przeczytać jedną książkę w tym roku albo w następnym, to niech będzie ta. Ok? Zrób to z szacunku do siebie, bo na taki Ty i Twoje ciało zasługujecie!
  3. Recenzja Magdaleny z krag-kobiet.pl
    Mieszkanie było nieposprzątane, naczynia nieumyte, czytałam!Piękna, ważna i potrzebna książka, która dla wielu kobiet może być pierwszym albo kolejnym krokiem w kierunku większej akceptacji siebie, miłości do swojego ciała, zrozumienia cyklu, szacunku dla kobiecości.