Dioksyny
Czy dioksyny, te silnie rakotwórcze substancje, pochodne bielenia chlorem, znajdują się w podpaskach, pieluchach i innych papierowych produktach jednorazowych?
Wszystko na to wskazuje, chociaż przemysł papierniczy stara się ukrywać realną skalę zatrucia dioksynami. Trudno odpowiedzieć na to pytanie dlatego, że firmy produkujące jednorazowe „produkty higieniczne” nie informują na opakowaniach ani o składzie, ani o sposobie produkcji swoich wyrobów.

Pierwszy raz o dioksynach zrobiło się głośno w 1987roku, gdy dokumenty amerykańskiego przemysłu papierniczego przeciekły do Greenpeac’u. „Zawarte w nich było stwierdzenie, że dioksyny zanieczyszczają znaczną część produktów papierowych. Przemysł papierniczy prowadził badania marketingowe, z których wynikało, że gdyby konsumenci byli świadomi tych zanieczyszczeń, sprzedaż produktów spadłaby w sposób drastyczny.”
Okazało się, że dioksyny „Raz wprowadzone do środowiska pozostają w nim na stałe”. Nie rozkładają się w środowisku naturalnym, w organizmach zwierząt, które zjadamy ani w naszych. Są magazynowane w tkance tłuszczowej i wątrobie.
To, co wiemy na pewno, to, że kiedy ujawniono szkodliwe działanie dioksyn i ich obecność w jednorazowych produktach „higienicznych” w Szwecji w ciągu roku wycofano z produkcji bielone chlorem pieluchy i zastąpiono je niechlorowanymi, kremowymi bądź szarymi pieluchami.
Dziś oprócz bielenia chlorem są możliwe inne metody – na przykład ozonowanie. W jego wyniku produkty również są śnieżnobiałe, jednak ta technologia jest o wiele droższa.

Co to są dioksyny?
Dioksyny są to rakotwórcze, silnie toksyczne związki chemiczne,będące efektem ubocznym procesu bielenia chlorem miazgi papierowej. „Naukowcy nie byli w stanie określić minimalnego poziomu, poniżej którego nie obserwuje się szkodliwych efektów działania tych związków. Nawet śladowe ilości dioksyn powodowały nowotwory i uszkodzenia płodów u zwierząt laboratoryjnych.”
tcddNazwa dioksyny obejmuje grupę 75 organicznych związków chloru. Najczęściej mianem dioksyny określa się najbardziej toksycznego przedstawiciela tej grupy związków, czyli 2, 3, 7, 8 – TCDD (tetrachlorodibenzodioksyny).
Na czym polega szkodliwe działanie dioksyny TCDD?
TCDD jest silnym teratogenem (środkiem powodującym uszkodzenia płodów) i kancerogenem (środkiem rakotwórczym).
Wzmacnia również działanie innych kancerogenów – atakując grasicę osłabia system odpornościowy. Szwedzkie badania potwierdziły związek dioksyn z tak rzadkimi rodzajami raka jak: mięsak miękkich tkanek, choroba Hodgkina i inne nowotwory systemu limfatycznego.
Dr. Roy Albert, szef Cancerogen Assesment Group wykazał duże ryzyko nowotworów u ludzi narażonych na stały kontakt z TCDD przez pokarm, nawet przy dawkach jedna na trylion. Eksperyment J.R Allena z uniwersytetu Wisconsin dowiódł, że niewielkie ilości dioksyn, rzędu 50 część na trylion, podawane w pokarmie rezusom, małpom blisko spokrewnionym z człowiekiem powodowały bezpłodność.

fabrykaSkąd się biorą dioksyny?
Trafiają do środowiska jako odpady i ścieki z papierni stosujących chlor jako wybielacz. Inne źródła dioksyn to komunalne i przemysłowe spalarnie odpadów (dioksyny są produktem ubocznym spalania w niskich temperaturach), składowiska niebezpiecznych odpadów, pestycydy i herbicydy, fabryki farmaceutyczne, chemiczne i produkujące tworzywa sztuczne;

Po co bieli się masę na podpaski? Żeby dać nam złudzenie czystości i sterylności. Bielenie chlorem jest najtańszym sposobem (ozonowanie droższym) ale bardzo szkodliwym dla środowiska.
Podpaski higieniczne nie są sterylne, gdyż to obniżyłoby ich chłonność. Oznacza to, że mogą zawierać różne bakterie i grzyby. Ale w naszej cywilizacji wierzymy, że białe = czyste. I tak, by stworzyć iluzję czystości i higieny wytwarza się olbrzymie ilości toksycznych ścieków i odpadów!

zalamkaDo naszych organizmów dioksyny dostają się zarówno przez skórę i przewód pokarmowy wraz z jedzeniem, jak i przez płuca z powietrza. Już w maju 1988 roku Światowa Organizacja Zdrowia WHO stwierdziła niebezpieczne ilości dioksyn w mleku matek karmiących. Najprawdopodobniej dioksyny są odpowiedzialne za powszechne występowanie alergii wśród dzieci i falę bezpłodności u kobiet w krajach zachodu.

Co możemy zrobić, by bronić się przed dioksynami?
Przede wszystkim domagać się od producentów podpasek, pieluch, a także husteczek higienicznych, papieru toaletowego informacji, w jaki sposób powstają oferowane przez nich produkty.
Co to są te „granulki najnowszej generacji” zapewniające bardzo cienkim podpaskom ich niezwykłą chłonność? Czy są to poliabsorbenty, trucizny pochłaniające wilgoć, czy może jakieś inne substancje? Czy są bezpieczne dla naszego zdrowia?
Czy podpaski danej firmy są bielone chlorem, czy też miazga papierowa jest ozonowana? Jakie technologie stosuje dany producent? Jaka jest zawartość dioksyn w produkcie? Ile jest dioksyn w ściekach z fabryki i czy ktoś te ścieki oczyszcza?
Jeśli nie to dioksyny trafią do środowiska, a stąd do naszych ciał i ciał naszych dzieci. Przez nie mamy alergie, chorujemy na raka... Może czas to zmienić?
 
Tytuł:

Nick:

Treść:

Tekst z obrazka:

CAPTCHA

Nienarodzona dziewczynka w połowie ciąży (waży wtedy ćwierć kilograma)– ma w swoich malutkich jajnikach 6 milionów komórek jajowych!

Wagina jest najczystszą przestrzenią kobiecego ciała, czystszą niż usta. Ma pH od 3,8 do 4,5, takie jak czerwone wino :-)

więcej o pieknie kobiecego ciała

  1. Recenzja Oskara Majdy
    7 skutecznych sposobów - recenzja Oskara Majdy"7 skutecznych sposobów na bolesne miesiączki, czyli jak przemienić ból w przyjemność " to według mnie obok „Tańca spirali” Starhawk najważniejsza książka, którą wydano w Polsce w 2016 roku. W odważny, bezpretensjonalny sposób poruszany jest w niej temat miesiączki, obłożonej w Polsce licznymi tabu, marginalizowanej, niejednokrotnie wyszydzanej. A przecież miesiączka jest ważną częścią życia każdej Polki i każdego Polaka. Nasze matki, siostry, żony, partnerki, koleżanki z pracy wszystkie miesiączkują, nawet jeśli większość z nich dokłada wszelkich starań, żeby ten aspekt ich życia pozostał niezauważalny, ukryty. Natalia Miłuńska, która od 18 lat zajmuje  się badaniem cyklu menstruacyjnego i pracuje w tym kontekście z kobietami stawia w swojej książce kilka ważkich tez. Według niej miesiączka nie musi być bolesnym, traumatycznym, doświadczeniem a praca z własnym cyklem menstruacyjnym może pozwolić każdej kobiecie nawiązać kontakt z jej własnym ciałem, jej kobiecością i całym związanym z nimi ogromnym potencjałem.
  2. Recenzja Izy Dziugieł
    Recenzja Izy Dziugieł Jej Wysokość Miesiączka Kochana Kobieto! Jeśli masz przeczytać jedną książkę w tym roku albo w następnym, to niech będzie ta. Ok? Zrób to z szacunku do siebie, bo na taki Ty i Twoje ciało zasługujecie!
  3. Recenzja Magdaleny z krag-kobiet.pl
    Mieszkanie było nieposprzątane, naczynia nieumyte, czytałam!Piękna, ważna i potrzebna książka, która dla wielu kobiet może być pierwszym albo kolejnym krokiem w kierunku większej akceptacji siebie, miłości do swojego ciała, zrozumienia cyklu, szacunku dla kobiecości.