Jak „dzieje się” miesiączka?
Krew menstruacyjna tym różni się od pozostałej krwi płynącej w naszych żyłach, że nie krzepnie łatwo. Dlaczego zatem zaczyna i przestaje płynąć? Dzięki trzem niezwykłym, spiralnym tętnicom.
By dobrze zrozumieć, jak wydarza się miesiączkowy proces, musimy wiedzieć, że nasza macica składa się z trzech warstw:
błony surowiczej, zewnętrznej, śliskiej powłoki, takiej jak wokół serca, która daje wilgotność i amortyzuje.
mięśniówki, środkowej, najgrubszej warstwy, dzięki której podczas ciąży waga macicy wzrasta z 5 dkg do 1 kg, objętość zaś zwiększa się tysiąckrotnie!
śluzówki, wewnętrznej warstwy, wyściółki macicy, która wchłania wodę, sole i inne związki i wydziela śluz. To właśnie śluzówka składa się z trzech warstw, z których dwie wierzchnie złuszczają się w trakcie miesiączki, opadają z nas jak skóra węża.

tetniW naszym ciele znajdują się trzy spiralne tętnice, dostarczają krew do dwóch wierzchnich warstw śluzówki. Podczas ciąży dostarczają krew do łożyska. Kilka dni przed miesiączką końcówki tych tętnic wydłużają się i ciasno zwijają, niczym spiralka, równocześnie naciągana i skręcana. Dzięki temu krew płynie do śluzówki coraz wolniej. 24 godziny przed miesiączką spiralki gwałtownie się kurczą, dopływ krwi ustaje. Tkanka śluzówki, bez krwi, a zatem tlenu, obumiera. Wtedy zaciśnięte gwałtownie tętnice równie nagle się otwierają i uwolniona krew nagle napływa pod martwą śluzówkę, powstają bąble oraz kieszonki. Napięta śluzówka pęka i razem z krwią zaczyna opuszczać nasze ciało – zaczynamy mieć miesiączkę :-)
Podczas okresu wypływa z nas około 6 łyżek różnych substancji, połowa tego to krew, a połowa to złuszczone kawałki śluzówki oraz wydzieliny pochwy i szyjki macicy.

 
Tytuł:

Nick:

Treść:

Tekst z obrazka:

CAPTCHA
 
ciekawezwiń wypowiedź
Dodany: 2011-05-27 11:34:30  Dodała: anna
ciekawy tekst zwiń wypowiedź  
ciekawerozwiń wypowiedź
Dodany: 2011-05-27 11:34:30  Dodała: anna
ciekawy tekst rozwiń wypowiedź  

Nienarodzona dziewczynka w połowie ciąży (waży wtedy ćwierć kilograma)– ma w swoich malutkich jajnikach 6 milionów komórek jajowych!

Wagina jest najczystszą przestrzenią kobiecego ciała, czystszą niż usta. Ma pH od 3,8 do 4,5, takie jak czerwone wino :-)

więcej o pieknie kobiecego ciała

  1. Recenzja Oskara Majdy
    7 skutecznych sposobów - recenzja Oskara Majdy"7 skutecznych sposobów na bolesne miesiączki, czyli jak przemienić ból w przyjemność " to według mnie obok „Tańca spirali” Starhawk najważniejsza książka, którą wydano w Polsce w 2016 roku. W odważny, bezpretensjonalny sposób poruszany jest w niej temat miesiączki, obłożonej w Polsce licznymi tabu, marginalizowanej, niejednokrotnie wyszydzanej. A przecież miesiączka jest ważną częścią życia każdej Polki i każdego Polaka. Nasze matki, siostry, żony, partnerki, koleżanki z pracy wszystkie miesiączkują, nawet jeśli większość z nich dokłada wszelkich starań, żeby ten aspekt ich życia pozostał niezauważalny, ukryty. Natalia Miłuńska, która od 18 lat zajmuje  się badaniem cyklu menstruacyjnego i pracuje w tym kontekście z kobietami stawia w swojej książce kilka ważkich tez. Według niej miesiączka nie musi być bolesnym, traumatycznym, doświadczeniem a praca z własnym cyklem menstruacyjnym może pozwolić każdej kobiecie nawiązać kontakt z jej własnym ciałem, jej kobiecością i całym związanym z nimi ogromnym potencjałem.
  2. Recenzja Izy Dziugieł
    Recenzja Izy Dziugieł Jej Wysokość Miesiączka Kochana Kobieto! Jeśli masz przeczytać jedną książkę w tym roku albo w następnym, to niech będzie ta. Ok? Zrób to z szacunku do siebie, bo na taki Ty i Twoje ciało zasługujecie!
  3. Recenzja Magdaleny z krag-kobiet.pl
    Mieszkanie było nieposprzątane, naczynia nieumyte, czytałam!Piękna, ważna i potrzebna książka, która dla wielu kobiet może być pierwszym albo kolejnym krokiem w kierunku większej akceptacji siebie, miłości do swojego ciała, zrozumienia cyklu, szacunku dla kobiecości.