Cykl miesięczny
Co dzieje się w trakcie cyklu w naszym ciele? W jaki sposób macica, jajniki i mózg współpracują, by utrzymać w ruchu ten niezwykły proces?
Cykl miesięczny zwykle liczy się od początku menstruacji. Znaczy to, że 1 dzień miesiączki = 1 dzień cyklu.

1 dzień: Od naszego urodzenia każdy jajnik zawiera w sobie zestaw pęcherzyków, w nich są wszystkie nasze niedojrzałe komórki jajowe. Co miesiąc, na początku cyklu mózg uaktywnia około 20 pęcherzyków, które zaczynają rosnąć i dojrzewać.
Pierwszy dzień cyklu jest spokojny dla jajników, które produkują śladowe ilości hormonów. Dlatego mózg (a konkretnie mówiąc – przysadka mózgowa) produkuje hormon FSH. Na ten znak jajniki wybierają 20 komórek jajowych i zaczynają je karmić :-)
Około 10 dnia zostaje wybrany jeden z 20 dojrzewających pęcherzyków (czasem więcej niż jeden i stąd bliźniaki i wieloraczki), reszta zaczyna obumierać, więdnąć, nikt nie odkrył do końca na czym polega ten wybór.
Pęcherzyk wypełnia się hormonem pęcherzykowym, czyli estradiolem, który pomaga w odbudowaniu wyściółki macicy po miesiączce. Bowiem w tym czasie, kiedy jajo dojrzewa, rośnie również wewnętrzna warstwa macicy, przygotowując się na przyjęcie embrionu.
Jajo dojrzewa, w ostatnim stadium pęcherzyk jest bardzo nabrzmiały: ma 2,5 cm szerokości i 1,5 cm wysokości! (Biorąc pod uwagę, że jajnik jest wielkości migdała, to nie byle co!).
„Tymczasem jajowody, owe prześliczne, różowe ukwiały, śledzą rozwój akcji, używając do tego swoich strzępiastych zakończeń”. By określić, w jakiej fazie znajduje się dojrzewające jajo ocierają się o powierzchnię jajników.
12-14 dzieńsygnał do jajeczkowania (uwolnienia komórki jajowej) daje przysadka mózgowa wytwarzając hormon LH, który powoduje pęknięcie pęcherzyka, czemu czasem może towarzyszyć niewielkie krwawienie, tzw. plamienie owulacyjne oraz niewielkie skurcze.
Jajo zostaje uwolnione z jajnika. Strzępki jajowodów rytmicznie się kurczą wsysając jajo, które tym samym rozpoczyna swoją wędrówkę w głąb jajowodu.
Pęknięty pęcherzyk żyje dalej- jak matka po porodzie chce wykarmić dziecko, więc produkuje hormony: „komórki budujące jego wyściółkę puchną i wypełniają się cholesterolem, przybierając żółtą barwę i konsystencję masła albo budyniu”. W ten sposób powstaje ciałko żółte, corpus luteum, które produkuje dużo progesteronu i trochę mniej estrogenu. Te hormony pobudzają macicę, której śluzówka grubieje oraz powodują lekki obrzęk piersi.
Jeśli jajo napotka na swojej drodze plemniki i dojdzie do zapłodnienia, wtedy ciałko żółte przez 42 dni wytwarza hormony (przede wszystkim progesteron), potrzebne do przeżycia płodu – do czasu, aż urośnie łożysko. Ale nawet potem nie zanika – jak pisze Natalie Algieri jest jak królowa, która nie daje dojrzeć innym pęcherzykom, innym jajom. Dzięki temu będąc w ciąży nie możemy zajść w kolejną :-) Ciałko żółte karmi też matkę: tryska żółtą tłustą tkanką i karmi kości, nerki, trzustkę, mózg.

Komórka jajowa, która wydostała się z jajnika może żyć do 24 godzin. W które dni cyklu można zajść w ciążę? Które dni cyklu są płodne?
Komórka jajowa żyje do 24 godzin. Jeśli w tym czasie nie połączy się z plemnikiem – umiera. Zatem możemy zajść w ciążę w ciągu tych 24 godzin życia naszej dojrzałej komórki jajowej.
Jednak, ponieważ plemniki mogą żyć w śluzie macicy nawet przeciętnie 3-5 dni (niektóre źródła mówią o 7 dniach), dlatego 5 dni przed uwolnieniem się komórki jajowej (owulacją) mówimy o czasie płodnym.

22-24 dzień cyklu (10 dni po jajeczkowaniu) – jeśli nie doszło do zapłodnienia – zanika ciałko żółte, pęcherzyk przyciąga makrofagi – komórki układu odpornościowego, które oczyszczają ciało z komórek martwych i umierających. Pęcherzyk zarasta tkanką łączną, powstaje ciałko białe, corpus albicans.
28-29 dzień zaczyna się Miesiączka – wewnętrzna warstwa macicy – śluzówka, która urosła na przygotowanie możliwego dziecka, teraz umiera i złuszcza się jak skóra węża. Wypływa razem z krwią, robiąc miejsce na nowe, a tym samym cykl rusza od początku...

Jak dokładnie przebiega miesiączka?
 
Tytuł:

Nick:

Treść:

Tekst z obrazka:

CAPTCHA

Nienarodzona dziewczynka w połowie ciąży (waży wtedy ćwierć kilograma)– ma w swoich malutkich jajnikach 6 milionów komórek jajowych!

Wagina jest najczystszą przestrzenią kobiecego ciała, czystszą niż usta. Ma pH od 3,8 do 4,5, takie jak czerwone wino :-)

więcej o pieknie kobiecego ciała

  1. Recenzja Oskara Majdy
    7 skutecznych sposobów - recenzja Oskara Majdy"7 skutecznych sposobów na bolesne miesiączki, czyli jak przemienić ból w przyjemność " to według mnie obok „Tańca spirali” Starhawk najważniejsza książka, którą wydano w Polsce w 2016 roku. W odważny, bezpretensjonalny sposób poruszany jest w niej temat miesiączki, obłożonej w Polsce licznymi tabu, marginalizowanej, niejednokrotnie wyszydzanej. A przecież miesiączka jest ważną częścią życia każdej Polki i każdego Polaka. Nasze matki, siostry, żony, partnerki, koleżanki z pracy wszystkie miesiączkują, nawet jeśli większość z nich dokłada wszelkich starań, żeby ten aspekt ich życia pozostał niezauważalny, ukryty. Natalia Miłuńska, która od 18 lat zajmuje  się badaniem cyklu menstruacyjnego i pracuje w tym kontekście z kobietami stawia w swojej książce kilka ważkich tez. Według niej miesiączka nie musi być bolesnym, traumatycznym, doświadczeniem a praca z własnym cyklem menstruacyjnym może pozwolić każdej kobiecie nawiązać kontakt z jej własnym ciałem, jej kobiecością i całym związanym z nimi ogromnym potencjałem.
  2. Recenzja Izy Dziugieł
    Recenzja Izy Dziugieł Jej Wysokość Miesiączka Kochana Kobieto! Jeśli masz przeczytać jedną książkę w tym roku albo w następnym, to niech będzie ta. Ok? Zrób to z szacunku do siebie, bo na taki Ty i Twoje ciało zasługujecie!
  3. Recenzja Magdaleny z krag-kobiet.pl
    Mieszkanie było nieposprzątane, naczynia nieumyte, czytałam!Piękna, ważna i potrzebna książka, która dla wielu kobiet może być pierwszym albo kolejnym krokiem w kierunku większej akceptacji siebie, miłości do swojego ciała, zrozumienia cyklu, szacunku dla kobiecości.