Miesiączka w innych kulturach
Czas Księżyca rdzennych ludów Ameryki Północnej. Na miesiączkę w moim plemieniu mówi się Czas Ksiezyca - opowiada młoda kobieta z indianskiego plemienia Yurok - Prawa i zwyczajów dotyczących miesiączki nauczyły mnie moje ciotki i babcia. Dla nas miesiączka to czas medytacji, określania życiowych celów. To taki czas dobrego odosobnienia, dlatego nie chcę marnować go na codzienne sprawy.
W górach nad wioską jest święty staw, gdzie w przeszłości miesiączkujące kobiety chodziły, by się kapać i odprawiać rytuały, które miały przynieść duchową pomyślność. Stamtąd przynosiły kawałki drewna z ogniska, by używać je później w szałasach miesiączkowych.
Taka wspólnota była możliwa, bo w dawnych czasach wszystkie kobiety z wioski, które nie były w ciąży miesiączkowały w tym samym czasie, czasie określonym przez księżyc. Razem odprawiały rytuały w jeziorze. Jeśli kobieta straciła synchronię z innymi kobietami, szła na spotkanie z księżycem. Siedziała w promieniach księżycowego światła i prosiła go, by przywrócił jej równowagę.
Dzisiaj, kiedy mam miesiączkę, w przeciwieństwie do moich przodkiń nie odosabniam się całkowicie - spotykam się z mężem i rozmawiam z nim, ale nie jemy i nie śpimy razem. Staram się kultywować dawne zwyczaje kobiet z mojego plemienia.

Wkrótce – zwyczaje kobiet z Australii – o Siostrach Wawilak i tęczowym wężu oraz o kobietach z Indii żyjących w krainie Kerala - wypełnionych podczas miesiączki kobiecą mocą Ananku.

 
Tytuł:

Nick:

Treść:

Tekst z obrazka:

CAPTCHA

Nienarodzona dziewczynka w połowie ciąży (waży wtedy ćwierć kilograma)– ma w swoich malutkich jajnikach 6 milionów komórek jajowych!

Wagina jest najczystszą przestrzenią kobiecego ciała, czystszą niż usta. Ma pH od 3,8 do 4,5, takie jak czerwone wino :-)

więcej o pieknie kobiecego ciała

  1. Recenzja Oskara Majdy
    7 skutecznych sposobów - recenzja Oskara Majdy"7 skutecznych sposobów na bolesne miesiączki, czyli jak przemienić ból w przyjemność " to według mnie obok „Tańca spirali” Starhawk najważniejsza książka, którą wydano w Polsce w 2016 roku. W odważny, bezpretensjonalny sposób poruszany jest w niej temat miesiączki, obłożonej w Polsce licznymi tabu, marginalizowanej, niejednokrotnie wyszydzanej. A przecież miesiączka jest ważną częścią życia każdej Polki i każdego Polaka. Nasze matki, siostry, żony, partnerki, koleżanki z pracy wszystkie miesiączkują, nawet jeśli większość z nich dokłada wszelkich starań, żeby ten aspekt ich życia pozostał niezauważalny, ukryty. Natalia Miłuńska, która od 18 lat zajmuje  się badaniem cyklu menstruacyjnego i pracuje w tym kontekście z kobietami stawia w swojej książce kilka ważkich tez. Według niej miesiączka nie musi być bolesnym, traumatycznym, doświadczeniem a praca z własnym cyklem menstruacyjnym może pozwolić każdej kobiecie nawiązać kontakt z jej własnym ciałem, jej kobiecością i całym związanym z nimi ogromnym potencjałem.
  2. Recenzja Izy Dziugieł
    Recenzja Izy Dziugieł Jej Wysokość Miesiączka Kochana Kobieto! Jeśli masz przeczytać jedną książkę w tym roku albo w następnym, to niech będzie ta. Ok? Zrób to z szacunku do siebie, bo na taki Ty i Twoje ciało zasługujecie!
  3. Recenzja Magdaleny z krag-kobiet.pl
    Mieszkanie było nieposprzątane, naczynia nieumyte, czytałam!Piękna, ważna i potrzebna książka, która dla wielu kobiet może być pierwszym albo kolejnym krokiem w kierunku większej akceptacji siebie, miłości do swojego ciała, zrozumienia cyklu, szacunku dla kobiecości.