o nas

nataliaNatalia Miłuńska Twórczyni strony www.miesiaczka.com i firmy Naya produkującej naturalne podpaski. Z wykształcenia antropolożka kultury, właścicielka prawdopodobnie największego w Polsce zbioru książek na temat miesiączki - od antropologicznych, przez poradniki po opracowania dotyczące zdrowia. Staram się zmieniać podejście kobiet do ciała i miesiączki. Jako członkini Stowarzyszenia Kobiet Dakini (www.dakini.org.pl) prowadzę warsztaty dla kobiet Powrót do kobiecej mocy oraz autorskie warsztaty Czerwony Namiot - spotkania z ciałem i jego mądrością, doświadczeniem miesiączki i rytmem księżycowym. Uwielbiam taniec.

www.miesiaczka.com

strona o miesiączce z kobiecej perspektywy, a na niej: czym jest cykl miesiączkowy, doświadczenia i opinie innych kobiet, zwyczaje miesiączkowe kobiet z całego świata, jak radzić sobie z bólem, ekologiczny wymiar miesiączki i wiele, wiele więcej...

eko podpaskieko podpaski Nayaekopodpaski

ekologiczna, zdrowa i ekonomicznie opłacalna alternatywa dla produktów jednorazowych. Miłe w dotyku, kolorowe i nowoczesne, Naye są Naj :-)
 
 
 
 
Dlaczego założyłam tę stronę?
Gdy byłam nastolatką, doświadczałam miesiączki jako wielkiego bólu. I chociaż cieszyłam się z jej przyjścia, zostałam nauczona, że trzeba ją ukrywać i się wstydzić.
Ból miesiączkowy (którego w żaden sposób nie dało się zmniejszyć ani zignorować) był moim przewodnikiem, dzięki niemu zwróciłam uwagę na moje ciało, zaczęłam z nim rozmawiać i udało mi się – w wyniku tej rozmowy – zrozumieć skąd brał się mój ból menstruacyjny. Od czasu tamtej rozmowy z ciałem nigdy już nie miałam bolesnych, pełnych skurczy miesiączek. A to był tylko początek uzdrawiania! Uzdrawiania historii związanej z ciałem i kobiecością.
Potem przyszedł czas na wstyd. Ujawniłam go, wyrysowałam i dzięki temu uzdrowiłam. Odzyskałam miesiączkę dla siebie, teraz to ja mogłam szukać jej sensu :-)
Tymi radosnymi odkryciami (miesiączka nie musi boleć, to może być coś super!) bardzo chciałam podzielić się z innymi kobietami. Ich reakcje były bardzo różne – od krzyku (tylko o tym nie mów!), przez opór i zakłopotanie, po radość i ulgę, że w końcu ktoś mówi o kobiecej krwi.
Przez kilka lat, w Stowarzyszeniu Kobiet Dakini prowadziłam cykliczne spotkania w Czerwonym Namiocie – spotkania z ciałem, rytmem księżycowym i miesiączką. Narastała we mnie tęsknota za stworzeniem forum, na którym kobiety będą mogły dzielić się swoim doświadczeniem miesiączki. Miejscem, gdzie będzie można znaleźć rzetelne informacje na temat różnych aspektów tego ważnego kobiecego doświadczenia, od zdrowia, przez ekologię po mity i opowieści.
Tak zrodził się pomysł tej strony.
Zapraszam do czytania, dodawania własnych relacji i tekstów, a także zadawania pytań na wszelkie związane z miesiączką tematy. Zaczynamy od kilku tekstów na temat tego, co najważniejsze: ciała, cyklu, sensu miesiączki, jaki nadały jej nasza cywilizacja i inne kultury. Wierzę, że ten serwis będzie rozrastał się, obejmując wielość perspektyw i zagadnień związanych z miesiączką oraz pięknem i mądrością kobiecości.

Jak zostałam producentką eko podpasek
7 lat temu przyjaciółka z Orcas Island przysłała mi ekologiczne podpaski z materiału. Były zdrowe, miękkie i przyjemne w dotyku. Używając ich nie zatruwałam Ziemi. Zachwyciłam się i myślałam o sprowadzaniu ich ze Stanów, tak, żeby inne kobiety w Europie również miały dostęp do tych ekologicznych podpasek. Sprowadzanie ze Stanów byłoby jednak za drogie, mało którą kobietę byłoby stać na taki produkt, dlatego... postanowiłam produkować eko-podpaski w Polsce. Moja motywacja wzrosła, gdy uświadomiłam sobie ogrom zanieczyszczenia Ziemi jednorazowymi podpaskami – te tony foliowych śmieci, które kobiety „produkują” co miesiąc...
Poszukiwania właściwego materiału (ekologiczna flanela i wysokochłonne frotte), który spełniałby wszystkie wymogi (delikatny i miękki a jednak bardzo wytrzymały, ale dość cienki, i do tego ekologiczny na każdym etapie produkcji), otóż poszukiwania takiego materiału trwały dwa lata :-)
Materiały firmy Lichtschatz przeszły pomyślnie wszystkie testy i rozpoczęła się produkcja. Podpaski są szyte w Polsce na overlocku 5 nitkowym i napowane specjalną napiarką. Przeznaczone do używania przez 4 lata, trafiają do kobiet na terenie całej Europy. Zapraszam na zakupy!

Podziękowania
Dziękuję wszystkim kobietom, które wsparły mnie na mojej drodze. Przede wszystkim mojej mamie, Aniji, bez której ta historia nigdy by się nie wydarzyła, Beacie Kołodziejczyk, z którą prowadziłyśmy pierwszy cykl spotkań w Czerwonym Namiocie, Kalinie Górce, za pomoc w uruchamianiu produkcji eko-podpasek, Jonie Jung za logo i grafiki i moim siostrom z Czerwonego Namiotu – Madze, Karolce, Monice, Katinie i Kurosi.
Dziękuję też Alicji i Filipowi za nieocenioną pomoc i twórcze pomysły w tworzeniu strony, Magdzie Cebulak za zdjęcia na stronę, a mojej rodzinie– za wsparcie finansowe na trudnym, pierwszym etapie zakładania firmy.
 

Nienarodzona dziewczynka w połowie ciąży (waży wtedy ćwierć kilograma)– ma w swoich malutkich jajnikach 6 milionów komórek jajowych!

Wagina jest najczystszą przestrzenią kobiecego ciała, czystszą niż usta. Ma pH od 3,8 do 4,5, takie jak czerwone wino :-)

więcej o pieknie kobiecego ciała

  1. Recenzja Oskara Majdy
    7 skutecznych sposobów - recenzja Oskara Majdy"7 skutecznych sposobów na bolesne miesiączki, czyli jak przemienić ból w przyjemność " to według mnie obok „Tańca spirali” Starhawk najważniejsza książka, którą wydano w Polsce w 2016 roku. W odważny, bezpretensjonalny sposób poruszany jest w niej temat miesiączki, obłożonej w Polsce licznymi tabu, marginalizowanej, niejednokrotnie wyszydzanej. A przecież miesiączka jest ważną częścią życia każdej Polki i każdego Polaka. Nasze matki, siostry, żony, partnerki, koleżanki z pracy wszystkie miesiączkują, nawet jeśli większość z nich dokłada wszelkich starań, żeby ten aspekt ich życia pozostał niezauważalny, ukryty. Natalia Miłuńska, która od 18 lat zajmuje  się badaniem cyklu menstruacyjnego i pracuje w tym kontekście z kobietami stawia w swojej książce kilka ważkich tez. Według niej miesiączka nie musi być bolesnym, traumatycznym, doświadczeniem a praca z własnym cyklem menstruacyjnym może pozwolić każdej kobiecie nawiązać kontakt z jej własnym ciałem, jej kobiecością i całym związanym z nimi ogromnym potencjałem.
  2. Recenzja Izy Dziugieł
    Recenzja Izy Dziugieł Jej Wysokość Miesiączka Kochana Kobieto! Jeśli masz przeczytać jedną książkę w tym roku albo w następnym, to niech będzie ta. Ok? Zrób to z szacunku do siebie, bo na taki Ty i Twoje ciało zasługujecie!
  3. Recenzja Magdaleny z krag-kobiet.pl
    Mieszkanie było nieposprzątane, naczynia nieumyte, czytałam!Piękna, ważna i potrzebna książka, która dla wielu kobiet może być pierwszym albo kolejnym krokiem w kierunku większej akceptacji siebie, miłości do swojego ciała, zrozumienia cyklu, szacunku dla kobiecości.