Pierwsza miesiączka
Pierwsza miesiączka to ważne wydarzenie – dlatego warto się do niego przygotować. Od tego momentu stajemy się kobietami, a raczej zaczynamy odkrywać, co to znaczy być kobietą. Czy miałaś już pierwszą miesiączkę? A może na nią czekasz?

Kiedy przyjdzie do mnie pierwsza krew?
naya                                
Dojrzewamy dziś szybciej niż nasze przodkinie. Sprawiają to hormony zawarte w jedzeniu – mięsie, nabiale, a także środkach          chemicznych, spalinach. Miesiączka zaczyna pojawiać się coraz wcześniej. W pokoleniu naszych babć i prababć pierwsza krew pojawiała się około 15 roku życia. Dziś średni wiek pierwszej miesiączki to 12,5 roku.
Normalny wiek pierwszej miesiączki waha się jednak między 10 a 17 rokiem życia. Dlatego już w wieku 10 lat warto dowiedzieć się coś o miesiączce, tak, żebyśmy mogły przygotować się na jej przyjście.
Oczywiście, trudno w stanie gotowości oczekiwać przez 7 lat :-) Na szczęście ciało daje nam kilka sygnałów, po których możemy poznać, że to już tuż, tuż...

Po czym poznać, że miesiączka niebawem może się pojawić?
Pierwsza krew przychodzi na koniec procesu dojrzewania ciała. Jest tego procesu zwieńczeniem. Jest jak Królowa, która przybywa na bal ostatnia, kiedy już wszystko jest gotowe na jej przybycie. I dopiero kiedy się pojawi – zaczyna się prawdziwa zabawa :-)
Zatem najpierw zaczynają rosnąć nam piersi, zaokrąglają się biodra, pojawiają włosy pod pachami i wokół waginy. Szybko rośniemy i przybieramy na wadze. I dopiero, gdy nasza waga przekroczy znamienny 44 kilogram, a tkanka tłuszczowa zajmie ¼ wagi naszego ciała może pojawić się pierwsza krew.
Nasz mózg dochodzi do wniosku: tak, ta dziewczynka może stać się już kobietą, jej ciało jest wystarczająco silne. Włącza w podwzgórzu mały generator hormonów, wysyła sygnał do jajników i ... zaczyna się miesiączka :-) a raczej, mówiąc precyzyjnie, zaczyna się cykl miesięczny.

Co to znaczy, że mam już miesiączkę?
Po pierwsze znaczy to, że od tego momentu możesz mieć dzieci. Możesz zajść w ciążę. Ale oczywiście znaczy to o wiele więcej.
Od tego momentu stajesz się kobietą i kilka najbliższych lat to czas, by odkryć, co to znaczy. Żeby dojrzeć psychicznie i emocjonalnie, poznać siebie, swoje mocne strony i pragnienia. Poznać swoje ciało. Odkryć, kim jesteś i kim chcesz być. Ten proces psychicznego dojrzewania trwa kilka dobrych lat, a miesiączka jest jego pierwszym znakiem.

Miesiączka jest darem – to taki czas w miesiącu, kiedy bardzo łatwo możemy skontaktować się ze sobą – ze swoją duszą, intuicją, nazwij to jak chcesz. To taki czas, kiedy łatwo płyną uczucia. Kiedy możemy czuć nasze ciało i się od niego uczyć. Oczywiście trzeba dać sobie wtedy czas – nie iść do szkoły, na zakupy, a zwinąć się w łóżku z termoforem.

Co to jest ten cykl miesiączkowy?
Tak jak księżyc na niebie rośnie i maleje w ciągu miesiąca, tak nasze ciało w ciągu księżycowego miesiąca, który ma 29dni, przechodzi pełny cykl.
W naszych jajnikach dojrzewa jajeczko. Po dwóch tygodniach, kiedy jest już dojrzałe i duże jajnik wypuszcza je ze środka. To właśnie jest owulacja (od łacińskiego owa – jaja). Tak jak niektóre zwierzęta są płodne (mogą mieć dzieci) raz na pół roku, my, kobiety, jesteśmy płodne (możemy zajść w ciążę) przez kilka dni w miesiącu – przed i w trakcie owulacji.

Jajowód chwyta jajo i wciąga je do środka. Jajo wędruje jajowodem, a jeśli nie napotka plemników (męskich komórek płciowych) i nie zajdziemy w ciążę jajo umiera.
Macica przygotowała się na przyjęcie jaja – jej wewnętrzna warstwa urosła, nakarmiła się hormonami. Jeśli nie ma zapłodnionego jaja, które mogłoby w niej zamieszkać – wewnętrzna warstwa macicy umiera i wypływa wraz z krwią z ciała – to jest właśnie miesiączka.

Nie tylko macica przechodzi cykl miesięczny, ale całe nasze ciało. Znaczy to, że przed i w trakcie owulacji, jak rosnący księżyc, mamy więcej energii do działania. To czas aktywności w świecie, pracy. Przed miesiączką i w jej trakcie jesteśmy bardziej wrażliwe na bodźce z zewnątrz, to czas regeneracji, uwalniania uczuć (dobrze wtedy popłakać :-) i kontaktu ze sobą.
Wiele kobiet na świecie prowadzi dzienniki księżycowe – zapisują, co dzieje się podczas ich miesięcznego cyklu. Dzięki temu lepiej znają siebie i mogą współpracować ze swoim cyklem.

Ile trwa cykl miesiączkowy?
Kiedyś, kiedy kobiety żyły w bliskim kontakcie z księżycem (nie było prądu i księżyc był główną „lampą” świecącą w nocy) kobiety miały cykl równy cyklowi księżyca – 28,5 dnia. Dzisiaj straciłyśmy ten kontakt z księżycem i długość cyklu różni się u kobiet od 25 do 32 dni.
Na początku, nawet przez pierwsze 2 lata od pierwszej miesiączki nasze ciało uczy się cyklu. Dlatego przez ten czas możesz mieć miesiączkę bardzo nieregularnie np. drugą miesiączkę po 3 miesiącach (ja miałam trzecią po pół rocznej przerwie). Nie przejmuj się tym, to normalne, po pewnym czasie twoje ciało „złapie rytm”.

Jak to będzie?
Pierwsza miesiączka jest inna dla każdej kobiety. Do jednej przychodzi falą czerwonej krwi, dla innej to zaledwie plamienie, kilka brązowych kropel i dopiero za drugim, trzecim razem jest jej więcej. Do niektórych kobiet przychodzi we śnie. Niektórym w snach zapowiada swoje przybycie. Zdarza się, że zaskoczy kogoś w szkole, albo ... na obozie na drugim końcu Polski. Nie wiesz, jak będzie z Tobą i w tym jej czar – krew jest nieprzewidywalna i lubi zaskoczyć :-)
Poczytaj o pierwszej miesiączce innych kobiet. 
 
Tytuł:

Nick:

Treść:

Tekst z obrazka:

CAPTCHA
 
martazwiń wypowiedź
Dodany: 2011-07-01 17:21:50  Dodała: lol
polecam. zwiń wypowiedź  
martarozwiń wypowiedź
Dodany: 2011-07-01 17:21:50  Dodała: lol
polecam. rozwiń wypowiedź  

Nienarodzona dziewczynka w połowie ciąży (waży wtedy ćwierć kilograma)– ma w swoich malutkich jajnikach 6 milionów komórek jajowych!

Wagina jest najczystszą przestrzenią kobiecego ciała, czystszą niż usta. Ma pH od 3,8 do 4,5, takie jak czerwone wino :-)

więcej o pieknie kobiecego ciała

  1. Recenzja Oskara Majdy
    7 skutecznych sposobów - recenzja Oskara Majdy"7 skutecznych sposobów na bolesne miesiączki, czyli jak przemienić ból w przyjemność " to według mnie obok „Tańca spirali” Starhawk najważniejsza książka, którą wydano w Polsce w 2016 roku. W odważny, bezpretensjonalny sposób poruszany jest w niej temat miesiączki, obłożonej w Polsce licznymi tabu, marginalizowanej, niejednokrotnie wyszydzanej. A przecież miesiączka jest ważną częścią życia każdej Polki i każdego Polaka. Nasze matki, siostry, żony, partnerki, koleżanki z pracy wszystkie miesiączkują, nawet jeśli większość z nich dokłada wszelkich starań, żeby ten aspekt ich życia pozostał niezauważalny, ukryty. Natalia Miłuńska, która od 18 lat zajmuje  się badaniem cyklu menstruacyjnego i pracuje w tym kontekście z kobietami stawia w swojej książce kilka ważkich tez. Według niej miesiączka nie musi być bolesnym, traumatycznym, doświadczeniem a praca z własnym cyklem menstruacyjnym może pozwolić każdej kobiecie nawiązać kontakt z jej własnym ciałem, jej kobiecością i całym związanym z nimi ogromnym potencjałem.
  2. Recenzja Izy Dziugieł
    Recenzja Izy Dziugieł Jej Wysokość Miesiączka Kochana Kobieto! Jeśli masz przeczytać jedną książkę w tym roku albo w następnym, to niech będzie ta. Ok? Zrób to z szacunku do siebie, bo na taki Ty i Twoje ciało zasługujecie!
  3. Recenzja Magdaleny z krag-kobiet.pl
    Mieszkanie było nieposprzątane, naczynia nieumyte, czytałam!Piękna, ważna i potrzebna książka, która dla wielu kobiet może być pierwszym albo kolejnym krokiem w kierunku większej akceptacji siebie, miłości do swojego ciała, zrozumienia cyklu, szacunku dla kobiecości.